اخبار سایت - اTJQSDZR
برای نمایش بهتر سایت از مرورگر FireFox یا Internet Explorer ورژن بالای 8 استفاده کنید، برای دریافت اینجا کلیک کنید
06 فروردین 1398
جستجوی پیشرفته
عضویت
اخبار سایت
خبر تستی

تست

خبر

تست بخش اخبار

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/٠۸/۲٠

نمایشگاه کتاب استانی

یازدهمین نمایشگاه کتاب لرستان با حضور سرپرست معاونت فرهنگی افتتاح می‌شود موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران از افتتاح سیصد و سی و پنجمین نمایشگاه کتاب استانی و یازدهمین نمایشگاه کتاب استان لرستان با حضور دکتر محمد سلگی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت ...

خبر

یازدهمین نمایشگاه کتاب لرستان با حضور سرپرست معاونت فرهنگی افتتاح می‌شود

1396/6/28 09:05

موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران از افتتاح سیصد و سی و پنجمین نمایشگاه کتاب استانی و یازدهمین نمایشگاه کتاب استان لرستان با حضور دکتر محمد سلگی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، یازدهمین نمایشگاه کتاب استان لرستان از 29 شهریور تا 4 مهر در محل مصلی بزرگ خرم‌آباد برگزار می‌شود.

45 هزار 300 عنوان کتاب توسط 387 ناشر در 227 غرفه در این نمایشگاه عرضه می‌شود. از استان لرستان 15 ناشر در نمایشگاه حضور دارند. بخش فروش متمرکز نمایشگاه برای حمایت از ناشرانی که امکان حضور در نمایشگاه را ندارند کتاب‌های 45 ناشر را در معرض دید عموم قرار می‌دهد. 400 میلیون تومان بن یارانه‌ای خرید کتاب با تخفیف 20 درصدی از طریق بانک عامل مستقر در نمایشگاه در بین بازدیدکنندگان توزیع می‌شود. با هماهنگی‌های صورت گرفته بازدیدکننده با مراجعه به 9 کتاب‌فروشی در خرم‌آباد تا 15 روز بعد از برگزاری نمایشگاه می‌توانند با بن کارت‌های خریداری شده در نمایشگاه، کتاب‌های مورد نیاز خود را خریداری نمایند.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی درخصوص کارآفرینی، خبرنویسی، مهارت پرورش تفکر انتقادی، سواد رسانه‌ای و فضای مجازی، مقاله‌نویسی، داستان‌نویسی و قصه‌گویی، جشن امضاء کتاب، شب شعر حماسی گرامیداشت شهدای مدافع حرم، نشست تاثیر مطالعه در توسعه و پایداری، اجرای تئاتر با موضوع دفاع مقدس، نشست بررسی خاطرات مکتوب دفاع مقدس، نقد و بررسی کتاب با موضوع سینما، نشست گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی، شب شعر عاشورایی، نقد و بررسی کتاب خرم‌آبادشناسی، نشست تخصصی ضرورت‌ها و چشم‌انداز آثار کودک و نوجوانان در عرصه دفاع مقدس، اجرای تعزیه عاشورایی، ایستگاه سرگرمی و نقاشی برای کودکان و نوجوانان و آموزش داستان‌نویسی و قصه‌گویی برای کودکان برای بخش جنبی این نمایشگاه پیش‌بینی شده است.

یازدهمین نمایشگاه کتاب استان لرستان از 29 شهریور تا 4 مهر در محل مصلی بزرگ خرم‌آباد از ساعت 9 تا 12 و 16 تا 20 پذیرای علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی است.

 

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/٠۶/۲۸

عناوین جدید

لیست کتابهای چاپ اول انتشارات سهادانش: 1) کلیدهای فشار ضعیف تالیف رضا ضیایی کیا.زهرا راهی 2)بررسی فقهی و حقوقی اعسار تالیف حسن نجفی 3)سیستمهای هوشمند حمل و نقل تالیف مهدی رشیدی . نیما اوجاقی

خبر

 انتشارات سهادانش ناشر کتابهای  تخصصی فنی و مهندسی.برق و الکترونیک. کامپیوتر مقدم بازدیدکنندگان خود را ازاین سایت گرامی میدارد

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/٠۵/۳٠

نمایشگاه استانی

نمایشگاه استانی زاهدان باحضور ناشران سرارسرکشور

خبر

مکان :محل دائمی نمایشگاه های استان زاهدان تاریخ شروع 23/11/93تا29/11/93 ساعات بازدید9صبح تا12 وبعداز ظهرها16تا21 میباشد

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/۱۱/۱۹

پرکارترین ناشران کمک‌آموزشی و دانشگاهی در 6 ماه

مؤسسه خانه کتاب، به معرفی پُرکارترین ناشران کمک‌آموزشی و دانشگاهی کشور و آمار کتاب‌های کمک‌آموزشی منتشر شده در شاخه‌های مختلف علوم در 6 ماهه نخست 93 اختصاص دارد.

خبر

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) براساس اطلاعات کتابشناسی ماه و رده‌بندی دیویی تازه‌های نشر پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه خانه کتاب در 6 ماهه نخست سال جاری، در مجموع یک‌هزار و 510 عنوان کتاب کمک ‌درسی و آموزشی به ترتیب در حوزه‌های علوم طبیعی و ریاضیات 704، علوم اجتماعی 289، زبان 277، ادبیات 95، علوم عملی 54، دین 45، هنر 20، کلیات 13، تاریخ و جغرافیا هشت و فلسفه پنج اثر در کشور منتشر شده است.

براساس اطلاعات تازه‌های نشر خانه کتاب، در 6 ماه نخست سال جاری در مجموع یک‌هزار و 558 کتاب‌ ویژه آزمون‌‌های علمی از دوره ابتدایی تا دکترا روانه بازار نشر شده که یک‌هزار و 346 عنوان از این کتاب‌ها نخستین‌بار و 212 اثر نیز با تجدیدچاپ منتشر شده‌اند.

تعداد آثار تالیفی ویژه آزمون‌ها در این مدت، یک‌هزار و 555 عنوان بوده و تعداد آثار ترجمه‌ای فقط 3 عنوان بوده است. ناشران تهرانی یک‌هزار و 524 عنوان از این کتاب‌ها را به چاپ رسانده‌اند و سهم ناشران شهرستانی از این بازار انتشار 34 کتاب است.

پُرکارترین ناشران کمک ‌آموزشی کشور در 6ماه نخست 93 
مطابق با اطلاعات موجود در پایگاه اطلاع‌رسانی موسسه خانه کتاب،‌ فهرست 10 ناشر فعال کمک‌آموزشی کشور در 6 ماهه نخست سال 93، که به ترتیب بیشترین تعداد چاپ کتاب را داشته اند در جدول زیر ارائه شده است.

ردیف نام ناشر کل کتاب‌ها چاپ نخست تجدیدچاپ تالیف ترجمه
1 کانون فرهنگی  آموزش (قلم‌چی) 222 36 186 222 -
2 مبتکران 206 18 188 205 1
3 الگو 142 10 132 142 -
4 گاج 112 2 110 112 -
5 پیشروان 99 9 90 98 1
6 تخته سیاه 77 22 55 77 -
7 مهر و ماه نو 40 2 38 40 -
8 کلاغ سپید 39 - 39 39 -
9 پیشتاز دانش 25 24 1 25 -
10 راه اندیشه 25 7 18 25 -


پُرکارترین ناشران دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی کشور در 6ماه نخست 93  
براساس اطلاعات پایگاه اطلاع‌رسانی موسسه خانه کتاب،‌ جدول زیر به معرفی 10 ناشر فعال دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی کشور در 6 ماهه نخست سال 93، به ترتیب بیشترین تعداد چاپ کتاب اختصاص دارد.

ردیف نام ناشر کل کتاب‌ها چاپ نخست تجدیدچاپ تالیف ترجمه
1 مدرسان شریف 639 548 91 639 -
2 مدرسان برتر 438 438 - 438 -
3 سمت 339 55 284 278 61
4 رهپویان شریف 305 305 - 305 -
5 موسسه انتشارات امیرکبیر 190 53 137 108 82
6 جنگل 171 70 101 140 31
7 موسسه مهرپویا مهراس 167 167 - 167 -
8 موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه تهران 144 61 83 92 52
9 دانشگاه پیام نور 120 6 114 113 7
10 چتر دانش 114 30 84 107

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/٠۹/٠۱

تجليل از خادمان و پیشکسوتان نشر

مراسم تجلیل و تقدیر از خادمان و پیشکسوتان نشر چهارشنبه 28 آبان‌ماه برگزار می‌شود؛

خبر

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) همزمان با بیست و دومین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، مراسم تجلیل از خادمان نشر با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

مراسم تجلیل از 15 خادم و پیشکسوت حوزه چاپ و نشر ساعت 14 و 30 دقیقه چهارشنبه 28 آبان‌ماه، در سالن بزرگ سینمایی برگزار می‌شود. در این مراسم جمعی از مشاوران، مدیران اجرایی و اهالی فرهنگ حضور خواهند داشت.

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/٠۹/٠۱

کتابخانه‌های مدارس

ترویج فرهنگ کتابخوانی و نهادینه شدن آن تنها از مدارس و کتابخانه‌های مدارس آغاز می‌شود و ضرورت دارد دولت به این مهم توجه کند.

خبر

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) علی اکبر اشعری‏، مدیر پروژه باغ کتاب تهران، مبدأ هربرنامه‌ای برای نهادینه شدن کتابخوانی در جامعه را مدرسه دانست و گفت: اگر علاقه‌ای به کتابخوانی بخواهد شکل بگیرد از دوران دانش آموزی آغاز می‌شود. این نکته اهمیت کتابداری و کتابخانه در مدارس را بیش از پیش مشخص می‌کند.

اشعری به جایگاه مهم کتابدار در مدارس اشاره کرد و گفت: کتابداران باید مشاور علمی تربیتی قلمداد شوند و روحیه پژوهشگری در دانش‌آموزان تقویت شود. واقعی کردن ساعات مطالعه در مدارس از جمله گام‌هایی است که می‌توان در این مسیر برداشت.

او با اشاره به سابقه 12 ساله نمایشگاه یاد یار مهربان برای نوسازی کتابخانه‌های مدارس گفت: در هر دوره نمایشگاه، کتاب‌های دو سال اخیر اجازه ورود دارند و این نکته به بروز رسانی و نو شدن کتاب‌ها و به وجود آمدن جو نشاط و شادابی برای کتابخانه‌های مدارس و دانش‌آموزان کمک بسیاری می‌کند.

رییس سابق سازمان اسناد و کتابخانه ملی از برچیده شدن برخی کتابخانه‌های مدارس ظرف یکسال اخیر خبر داد و تصریح کرد: متاسفانه با 6 ساله شدن دوره نخست آموزش‌های همگانی برای مدارس، برخی مدرسه‌هایی که فضای کافی برای کلاس‌های ششم را نداشتند، ناگزیر کتابخانه‌ها را تبدیل به کلاس کردند و در خوش بینانه‌ترین حالت کتابخانه‌-ها را به کتابخانه‌های کلاسی تقلیل دادند.

او همچنین از عملکرد وزیر وقت ارشاد در حوزه تخصیص منابع یارانه کتاب انتقاد کرد و افزود: قرار بود بودجه‌ای که از محل حذف یارانه‌ها به دست می آید به خرید کتاب از ناشران اختصاص یابد، ولی خبر دار شدیم که این بودجه به حوزه سینما رفت و کتاب از این بودجه بی‌نصیب ماند.

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/٠۹/٠۱

برای ارزان شدن قیمت کتاب برنامه داریم

دومین نشست حسین نوش‌آبادی، نخستین سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

خبر

ه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) دومین نشست حسین نوش‌آبادی، نخستین سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز (27 آبان 1393) همزمان با چهارمین روز از بیست و دومین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در سالن جلسات شورای فرهنگ عمومی برگزار شد.

وی ادامه داد: حوزه فرهنگ نیازمند مدیریت فرهنگی، برنامه‌ریزی هوشمندانه و پرهیز از رویکردهای سطحی و تبلیغاتی و کلیشه‌ای است. یعنی در حوزه فرهنگی به جای آنکه به محدودیت‌های فکر کنیم باید به مصونیت‌ها بیندیشیم و برای سلامت روانی جامعه برنامه داشته باشیم.

نخستین سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که همبستگی ملی مبتنی بر
نوش‌آبادی تاکید کرد: دولت تدبیر و امید به همه سلایق احترام می‌گذارد، اما برنامه‌های خودش را در چارچوب سیاست‌های کلی دنبال می‌کند و با قدرت اِعمال حاکمیت می‌کند. احترام به سلیقه‌ها نافی وظیفه ما در حوزه فرهنگ نیست. معتقدیم فرهنگ و هنر کشور متعلق به یک جریان سیاسی و حزبی نیست، بلکه به مردم و همه آحاد جامعه تعلق دارد.

نباید فرهنگ و هنر کشور را مومیایی کنیم

وی با بیان این که «نباید فرهنگ و هنر کشور را مومیایی کنیم، بلکه باید آن‌ها را بازآفرینی کنیم و تولید محتوا داشته باشیم»، توضیح داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است هنر جزو ارزشمندترین ودیعه‌های الهی است که باید به آن ارج گذاشت. هنر زبان گویایی است که می‌تواند میراث عظیم فرهنگی یک ملت را به خوبی تبیین کند. هنر، مؤثرترین ابزار برای مبارزه با مافیای رسانه‌های دنیاست.

سیاست‌های دولت در اعطای مجوز کتاب

در بخش دیگر این مراسم، نوش‌آبادی در جایگاه پاسخگویی به پرسش‌های خبرنگاران برآمد. وی در پاسخ به خبرنگار «ایبنا» که از اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید برای جلوگیری از شیوع نشر زرد و پیشگیری از کتابسازی پرسید، گفت: اولویت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت از کتاب‌هایی است که دربرگیرنده اصالت‌ها، ارزش‌ها، سنت‌ها و باورهای ایرانی ـ اسلامی باشند.

نوش‌آبادی اظهار کرد: هر کتابی که با محتوا و مضمونی برخاسته از سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران باشد، با سهولت بیشتر و بهتری مجوز چاپ دریافت می‌کند و در چرخه توزیع کتاب قرار می‌گیرد. اما گاهی کتاب‌هایی را برای چاپ درخواست می‌کنند که به صورت کامل با منافع دینی، اخلاقی و اسلامی مغایرت دارند. بدون تردید ما با چاپ و عرضه این گونه آثار موافقت نمی‌کنیم.

نخستین سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: در مجموع نباید فضا را آن‌قدر باز نگه‌داریم تا هر اثر فرهنگی با هر سلیقه‌ای منتشر شود. در عین حال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال انسداد تبادل دانش و اطلاعات نیست. بنابراین، اگر در این میان کتاب‌هایی به دستمان برسند که لااقل حداقل‌ها را دربرداشتن باشند، مانع نشر آن‌ها نخواهیم شد.

نوش‌آبادی در پاسخ به خبرنگار دیگری که درباره اقدامات وزارت ارشاد برای رفع نارضایی ناشران خصوصی مبنی بر پایین بودن تعداد کتاب‌های خریداری شده توسط این وزارتخانه در دولت جدید پرسید، گفت: سیاست خرید کتاب از ناشران در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنان ادامه دارد. معتقدیم برای توسعه کتابخوانی و ترویج این فرهنگ و همچنین حمایت از ناشران و نویسندگان، باید کتاب‌های مفیدی که در چارچوب ضوابط تولید شده‌اند، خریداری شوند و در اختیار مردم و کتابخانه‌های عمومی و در محیط‌های فرهنگی قرار بگیرند.

وی عنوان کرد: تاکنون نیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کتاب‌های فراوانی با هدف حمایت از ناشران و نویسندگان خریداری و در سطح جامعه توزیع کرده است. اگر در دولتی کتاب کمتر خریداری شده، بدون تردید یک نقص است و ما در دولت جدید در راستای حل این نقص گام برمی‌داریم.

اهتمام دولت به دسترسی آسان و ارزان مردم به کتاب

نخستین سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ما باید برنامه‌هایی تدارک ببینیم تا کتاب به راحتی و با بهای ارزان در دسترس مردم قرار بگیرد؛ برگزاری نمایشگاه‌های کتاب یکی از اقدامات وزارت ارشاد برای تحقق این مهم است. همچنین در نظر داریم فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتاب در استان‌ها و شهرستان‌ها راه‌اندازی کنیم چرا که معتقدیم لازمه ترویج کتابخوانی، فراهم کردن زمینه دسترسی آسان به کتاب است.

حمایت از تولید و توزیع کتاب به معنای دولتی کردن آن نیست

نوش‌آبادی در پاسخ به پرسش خبرنگاری دیگری مبنی بر این‌که «آیا تصور نمی‌کنید اقدام وزارت ارشاد برای تأسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتاب در استان‌های سراسر کشور نوعی دخالت در امور صنفی است؟» گفت: حمایت از تولید و توزیع کتاب به معنای دولتی کردن آنها نیست. در این راستا اگر بخواهیم کاری را انجام دهیم با حضور و همکاری بخش خصوصی انجام می‌دهیم. بنابراین، منظور من این نبود که دولت به صورت مستقیم وارد این عرصه خواهد شد بلکه بخش خصوصی را برای راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتاب حمایت می‌کنیم.

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/٠۸/۲۹

تقویت نگاه حمایتی از ناشران و برپایی 11 نمایشگاه

معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در طول فعالیت یک سال گذشته‌اش، ضمن انجام برنامه‌های نیمه‌تمام و پرداخت بدهی دوره‌های گذشته، اقدامات جدیدی را آغاز کرده و به سرانجام رسانده است

خبر

عمده فعالیت‌ها و سیاستگذاری‌های یک سال اخیر معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سه بخش «نظارتی»، «حمایتی» و «آیین‌نامه‌ها و ریل‌گذاری‌ها» خلاصه می‌شوند. این‌که تا چه اندازه این فعالیت‌ها و سیاستگذاری‌ها نسبت به دوره‌های پیشین، زیر چتر فرایند کارشناسانه و در فضایی حاکم بر خرد جمعی صورت گرفته‌اند و این‌که چه اندازه از این فعالیت‌ها به غنی‌سازی بخش فرهنگی کشور کمک کرده‌اند؟ انگیزه‌ای شد برای رفتن سراغ همایون امیرزاده، مشاور علمی، فرهنگی و مديريتی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد. 

با آغاز دوره جدید فعالیت‌های معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید، این معاونت با چه مشکلاتی مواجه بود و چه اقداماتی برای بُرون‌رفت از این مشکلات صورت گرفته است؟

نخستین مسئله‌ای که به شدت مورد نظر بود و از پُربَسامدترین موضوعات در حوزه کتاب به شمار می آمد، بحث ممیزی و نظارت در حوزه کتاب بود. به عبارت دیگر، تقریباً موضوع ممیزی و نظارت بر محتوای کتاب به‌عنوان نخستین دغدغه و مطالبه فعالان این بخش مطرح بود. بنابراین، برای رسیدن به اجماع قانونی و حقوقی و البته الزام به قواعد و مقررات مرتبط با حوزه نشر اقدام خوبی که در ابتدای این دوره صورت گرفت، تشکیل هیات‌های نظارت بر کتاب در حوزه «کودک و نوجوان» و «بزرگسال» بود.


بعد از تشکیل هیات‌های نظارت بر کتاب در دو بخش «کودکان و نوجوانان» و «بزرگسال» کارگروه‌های تخصصی در ذیل هیات‌ها شکل گرفتند که عمدتاً موضوعات محتوایی کتاب‌ها را دنبال می‌کنند.

در دوره‌های گذشته تعیین‌تکلیف برخی از درخواست‌ها در حوزه صدور مجوز نشر و بررسی کتاب‌ها به علت استقرار نداشتن هیات‌های نظارت بر کتاب «کودکان و نوجوانان» و «بزرگسال» طولانی شده بود و زمینه را برای قرائت‌های سلیقه‌ای را فراهم کرده بود.


به نظر می‌رسد این موضوع که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از این دوران کوتاه، ناشران را به کسب اعتماد‌به‌نفس دعوت می‌کند که در امر بررسی و ممیزی منعی ندارند و می‌توانند مشارکت داشته باشند، کاملا موضوع به‌حق و عقلانی است.


معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره جدید فعالیت‌های خود، توانست با واسپاری برخی امور به بخش‌های تخصصی، پیام اعتمادسازی را به گوش اهالی فرهنگ و نشر برساند. لطفا توضیح دهید که این واسپاری‌ها و اعتمادسازی‌ها چه فوایدی را در چرخه نشر کشور به دنبال داشته‌اند؟

واسپاری برخی امور و حتی امور حاکمیتی به بخش‌های خصوصی و فرایندهای نظارتی دولت علاوه بر ایجاد فضای تعامل بین بخش‌های حاکمیتی و فعالان بخش خصوصی، در تسهیل فرآیندهای صدور مجوز چاپ کتاب و کوتاه کردن زمان صدور مجوز به‌خوبی نقش‌آفرین بوده است.

همچنین معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نگاه اعتمادساز به بخش‌های دیگر این وزارتخانه ( ادارات کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان های سراسر کشور) علاوه بر استان‌هایی که از قبل قابلیت صدور مجوز کتاب را داشتند، طی بخش‌نامه‌ای قابلیت صدور مجوز کتاب را به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی سایر استان‌ها نیز واگذار کرد.

معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در طول یک سال گذشته در راستای حمایت از بخش فرهنگی کشور (به طور ویژه در حوزه کتاب) چه اقداماتی را انجام داده است؟

معاونت فرهنگی همواره سعی دارد نگاه حمایتی از ناشران را تقویت کند. اما چندین مشکل متنوع در این زمینه وجود داشت که برخی از آنها مرتفع شده و برخی از آنها در دست اقدام‌‌اند.

برپایی 11 نمایشگاه استانی کتاب در طول یک سال گذشته که این تعداد تا 30 نمایشگاه تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت، از دیگر اقدامات حمایتی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد به شمار می‌آید. همچنین حضور در 9 نمایشگاه بین‌المللی کتاب که بزرگ‌ترین آنها نمایشگاه کتاب فرانکفورت بود از دیگر اقدامات یک سال گذشته این معاونت است.

شفاف‌سازی فرایند خرید کتاب از دیگر رویکردهای جدید معاونت فرهنگی وزارت ارشاد محسوب می‌شود؛ در این دوره برای نخستین بار اسامی اعضای هیات انتخاب و خرید کتاب وزارت ارشاد و ملاک‌های انتخاب و خرید کتاب اعلام شد. این اقدام برای نظارت همگانی بر فعالیت های اعضای این هیات و نوع خریدها صورت گرفت.


معافیت‌ مالیاتی ناشران و کتابفروشان از موضوعات حل نشدنی طی 12 سال اخیر بود که در این زمینه‌ معاونت فرهنگی در دوره جدید، در مذاکرات و توجیهات سازمان امور مالیاتی حضور جدی داشت تا این که توانست این مصوبه قانونی را به مرحله اجرا برساند. به طور مثال در راستای اجرایی شدن این قانون، نشر «نی» از پرداخت 350 میلیون تومان مالیات، معاف شد. بدون تردید شمولیت کتابفروشان و ناشران از معافیت‌های مالیاتی می‌تواند در چرخه اقتصادی کتاب نقش‌آفرین باشد.

از دیگر اقدامات حمایتی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توان به اهدای 9 میلیارد تومان کتاب به کتابخانه‌های عمومی و مراکز دانشگاهی استان‌ها اشاره کرد؛ در این زمینه تقریباً تمامی درخواست‌ها از مراجع مختلف و به‌ویژه تامین کتاب در معاونت فرهنگی بی‌پاسخ گذاشته نشد. همچنین حمایت از مولفان و ناشران استانی در سال جاری نسبت به سال گذشته، 300 درصد رشد داشته است

مکان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از جمله دغدغه‌های بخش فرهنگی کشور است. معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برای برپایی بیست و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران (نمایشگاه کتاب تهران پیش‌رو) چه گزینه‌ای را در نظر دارد؟

با توجه به این‌که گزینه‌های پیش‌رو برای مکان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران محدود است، هیات کارشناسی با بررسی همه‌جانبه این گزینه‌ها، برگزاری نمایشگاه را در مصلای امام خمینی (ره) مناسب اعلام کرده است. درباره زمان برپایی این نمایشگاه تاکنون تغییری صورت نگرفته است.

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/٠۸/۲۹

چرا کتاب نمي‌خوانيم؟

چرا کتاب نمی‌خوانیم؟ عنوان یادداشت ویژه‌نامه هفته کتاب است. موسوی در این نوشته از منظر یک روزنامه‌نگار به تفاوت نگاه اهل‌قلم و اهل سیاست به موضوع پایین بودن سرانه کتابخوانی پرداخته است.

خبر

تعطيلي نمايشگاه مطبوعات در سال گذشته، آن هم توسط معاونت مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي يکي از نقاط درخشان مديريت فرهنگي کشور در اين سال‌ها بود.

اينکه مديري به جاي برگزاري فرمايشي و باري به هر جهت يک مراسم فرهنگي، حکم به تعطيلي آن بدهد و حاضر نشود براي حفظ ظاهر، ميلياردها تومان از سرمايه اين مملکت را خرج چيزي کند که حاصل قابل توجهي در پي‌ندارد، جسارتي است قابل تحسين و ستايش.

اتفاق سال گذشته محصول دو چيز بود؛ تامل و جسارت. دو ويژگي‌اي که مي‌تواند راه برونرفت ما از بسياري از معضلات باشد. ما در تمام اموري که آن را بديهي مي‌پنداريم بايد تامل کنيم و پس از آن، يعني وقتي به يقين و نتيجه‌اي قطعي رسيديم، بدون هيچ مسامحه و تعارفي بايد قاطعانه تصميم بگيريم.

ما بايد بدون هيچ معذوريت و پيش‌ذهنيتي در اين نکته تامل کنيم که از اين همه برنامه‌اي که به نام و بهانه کتاب برگزار مي‌کنيم چه سودي حاصل مي‌شود؟ ما مي‌گوييم براي ترويج کتاب و کتابخواني است که چنين مي‌کنيم و چنان.

آيا حقيقتاً تلاش‌هاي ما به بار نشسته و جامعه امروز ما في‌المثل نسبت به جامعه ده سال پيش کتابخوان‌تر شده است؟

پاسخ اين پرسش را قاعدتاً کساني بايد بدهند که با آمار و ارقام و تحليل سروکار دارند. من به عنوان يک روزنامه‌نگار که فقط با چشمان غيرمسلح مي‌توانم اطراف و جامعه‌ام را رصد کنم، نشانه‌اي دال بر بهبود اوضاع کتاب و کتابخواني نمي‌بينم.

تبليغات و هياهوي بعضي از اهل سياست را جدي نگيريد. آنها بايد به ديگران بگويند هر ايراني روزي دست کم يک ساعت مطالعه مي‌کند. ايرادي هم ندارد. هرکسي را بهر کاري ساختند. آنها بايد به وظيفه خودشان عمل کنند. من و شما هم بايد کار خودمان را انجام بدهيم و بار خودمان را ببريم. آنها بايد با شعارهايشان به بعضي‌ها اميد بدهند و بعضيها را هم نااميد کنند. من و شما اما بايد ببينيم کجاها را اشتباه رفته‌ايم و کدام راه را نرفته‌ا‌يم.

بايد بدانيم نقطه عزيمت‌مان کجاست و چه قصد و غايتي داريم. بايد دستکم با خودمان صادق باشيم و صميمي، که فرمود: به صدق کوش که خورشيد زايد از نفست. اهل سياست به اقتضاي شغل و موقعيت‌شان نمي‌توانند و نبايد سخن تلخ بگويند اما من و شما اگر سخن تلخ نگوييم و نشنويم زمانه براي‌مان زهرابه در آستين خواهد داشت.

ما نبايد از نگريستن نقش کژ خويش در آينه بهراسيم که اگر چنين کنيم هيچکس زشتي‌ها و ناراستي‌هايمان را به رويمان نخواهد آورد و تا پايان عمر در توهم فرشته بودن روز و روزگارمان را سر مي‌کنيم بي آنکه بدانيم حقيقت احوالمان چيست؟

البته آدمي به اميد زنده است. ما نيز به اميد شنيدن بوي بهبود ز اوضاع جهان، در فعاليت‌هاي سياسي و اجتماعي شرکت مي‌کنيم و گمان مي‌کنيم ذيل عنوان «تدبير و اميد» مي‌توانيم کاري صورت دهيم.

اما اينکه پيش از اميد، تدبير آمده است را نبايد اتفاق و تصادف فرض کرد. اگر تدبير نباشد زود است که اميد به نااميدي و يأس بدل شود. چنين مباد! براي آنکه به يأس و نااميدي دچار نشويم اما تنها دعا کافي نيست. بايد صادقانه و جسورانه در هر آنچه پيش از اين بديهي‌اش مي‌پنداشتيم تأمل کنيم.

ويژه‌نامه هفته کتاب (که در طول بیست و دومین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی هر روز منتشر می‌شود)  تلاشي است عاشقانه و صميمانه براي يافتن پاسخي روشن به اين پرسش تلخ و بنيادين؛ چرا کتاب نمي‌خوانيم؟

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/٠۸/۲۹

خُرامان: فیلم‌های سینمایی شبکه توزیع خانگی دارند ا

صطفی خُرامان، مدیر فرهنگی انتشارات افق با بیان این‌که شبکه توزیع کتاب در کشور باید اصلاح شود، گفت: دولت باید زیرساخت‌های لازم در این زمینه را فراهم کند. فیلم‌های سینمایی شبکه توزیع خانگی دارند اما توزیع کتاب هنوز مشکل دارد.

خبر

خُرامان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در این باره اظهار کرد: متاسفانه شبکه فعلی توزیع کتاب در کشور، بسیار ناکارآمد است چرا که وقتی کتابی منتشر می‌شود در تمام کتابفروشی‌ها دیده نمی‌شود. از این گذشته در شهرستان‌ها نیز کتاب‌های جدید عرضه نمی‌شوند؛ در چنین وضعیتی بدون تردید باید سیستم توزیع کتاب اصلاح شود.

وی با اشاره به راهکار بُرون‌رفت از این معضل، گفت: باید تمهیداتی به منظور دسترسی آسان مخاطبان به کتاب‌ها اندیشیده شود. در این راستا دولت باید زیرساخت‌های لازم را فراهم کند. از این گذشته باید خودِ مردم نیز به مطالعه کتاب علاقه‌مند باشند.

مدیر فرهنگی انتشارات افق عنوان کرد: اکنون در  جامعه به سر می‌بریم که برخلاف کتاب، فیلم‌های سینمایی از طریق یک سلسله کانال‌ها مانند انواع سوپرمارکت‌ها توزیع می‌شوند. البته بنده نمی‌گویم که با کتاب چنین رفتاری صورت بگیرد چرا که کتاب از شان و جایگاه والایی برخوردار است و باید این شان حفظ شود اما متاسفانه نبود سیستم توزیع کتاب مناسب در کشور، آسیب‌های جدی به بازار نشر وارد کرده است.

خُرامان ضمن تاکید بر این نکته که باید در هر شهری، تمهیدات جدی برای برپایی حداقل یک کتابفروشی فراهم شود، گفت: لازم است دولت در راستای حمایت از کتابفروشی‌ها گام بردارد؛ به طور مثال دولت می‌تواند کتابفروشی رایگان در اختیار افراد قرار دهد اما در مقابل، از کتابفروش تعهد بگیرد که کارایی لازم را داشته باشد؛ با وجود چنین شرایطی، کتابفروشی‌ها ناگزیرند با توزیع کنندگان تماس بگیرند تا بتوانند تعهد خود را به جا آورند.

وی در پاسخ به این پرسش که «چگونه می‌شود مردم را به مطالعه کتاب، علاقه‌مند کرد؟» گفت: اگر مدل توزیع کتاب در کشور و امکانات آن، اصلاح شود به صورت خود به خود مردم به مطالعه کتاب علاقه‌مند می‌شوند. کدام فردی را شما می‌شناسید که کتاب نخواند؟! بدون تردید نمی‌توانید کسی را پیدا کنید. در مجموع باید کتاب را در اختیار آنها قرار داد تا به لذت مطالعه آن پی ببرند.

مدیر فرهنگی انتشارات افق در پایان سخنانش، گفت: رئیس جمهوری در آیین بازگشایی مدارس، بر راه‌اندازی ساعت قصه‌خوانی در مدارس تاکید کرد. وی از مسئولان خواست تا تمهیداتی فراهم شود تا نویسندگان به منظور خواندن کتاب برای دانش‌آموزان، در مدارس حضور یابند؛ معتقدم این کار در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بسیار موثر است اما تاکنون در این زمینه هیچ اقدام جدی صورت نگرفته است.

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/٠۸/۱۵

برنامه نشست‌های سرای اهل قلم در سومین هفته آبان‌ما

سرای اهل قلم در سومین هفته آبان‌ماه میزبان هفت نشست تخصصی در حوزه‌های مختلف خواهد بود.

خبر

ه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) موضوع، سخنرانان و ساعت برپایی نشست‌های سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب که در سومین هفته آبان‌ماه برگزار خواهند شد، اعلام شد. 

براساس گزارش ارائه شده از سوی سرای اهل قلم، جدول برنامه‌های این سرا در هفته سوم آبان‌ماه به شرح ذیر است: 

روز

تاریخ

ساعت

موضوع نشست

سخنرانان

شنبه

17 آبان‌ماه

10 تا 12

جلسع تودیع هاشم هاتف و معارفه محسن خزاعی اصل به عنوان سرپرست معاونت اداری مالی خانه کتاب

ـ

یکشنبه

18 آبان‌ماه

15 تا 17:30

نقد و بررسی کتاب «رویکرد جامعه‌شناسی به شرق‌شناسی، پُست مدرنیسم و جهانی شدن»

دکتر بیژن عبدالکریمی، دکتر محمدعلی محمدی

دوشنبه

19 آبان‌ماه

16 تا 18

نقد و بررسی کتاب «بررسی تعامل فکری و سیاسی امامیه»

محمدرضا بارانی، محمدهادی گرامی، علی بهرامیان

سه‌شنبه

20 آبان‌ماه

14 تا 16

ترجمه دانش در مسیر علم

علی عظیمی، مریم رزم‌گیر، الهه حسن‌زاده، علی شعبانی، مریم صابری  

سه‌شنبه

20 آبان‌ماه

16 تا 18

کپی‌رایت در ایران

دکتر عباس ایمانی، امیررضا قطمیری، شیما پورمحمدی، سیدعلی آل داوود 

چهارشنبه

21 آبان‌ماه

15 تا 17

نقد و بررسی کتاب «وظیفه‌گرایی اخلاقی کانت»

حسین اترک، مالک شجاعی جشوقانی

چهارشنبه

21 آبان‌ماه

17 تا 19

گرجی‌پژوهی در ایران

امین‌الله قلانی، دکتر سعید مولیانی، امیر ناگلیانی، دکتر محسن جعفری مذهب

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/٠۸/۱۵

رونمایی از نخستین کتاب تنها کارگردان اسکاری سینمای

آیین رونمایی از کتاب «هفت فیلمنامه از اصغر فرهادی» نخستین کتاب کارگردان اسکاری سینمای ایران، شنبه 17 آبان با حضور این فیلمساز در پردیس سینمایی کورش برگزار می‌شود. این کتاب از سوی نشر چشمه منتشر شده است.

خبر

 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط‌ عمومی نشر چشمه، آیین رونمایی از کتاب «هفت فیلمنامه از اصغر فرهادی» از ساعت 18، شنبه 17 آبان (1393) با حضور این کارگردان  درسالن شماره هفت، پردیس سینمایی کورش برگزار می‌شود. 

این مجموعه شامل فیلمنامه‌های «رقص در غبار»، «شهر زیبا»، «چهارشنبه‌ سوری»، «دایره ‌زنگی»، «درباره‌ الی»، «جدایی نادر از سیمین» و «گذشته» است. از این مجموعه 6 فیلم با کارگردانی فرهادی به مرحله اکران رسید و فیلمنامه «دایره زنگی» نیز توسط پریسا بخت‌آور، همسر فرهادی فیلم شد.

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/٠۸/۱۵

فراخوان موسسه خانه کتاب برای برگزاری نشست‌های حوز

موسسه خانه کتاب طی فراخوانی از ناشران، مولفان، موسسه‌ها، اداره‌ها و ارگان‌های مرتبط با حوزه کتاب، برای برگزای نشست‌ها و کارگاه‌های نقد در سرای اهل قلم، دعوت به‌عمل آورد.‌

خبر

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) موسسه خانه کتاب درنظر دارد با همکاری ناشران، مولفان، موسسه‌ها و اداره‌ها و ارگان‌های مرتبط با حوزه کتاب، نشست‌ها و کارگاه‌هایی برای نقد کتاب در سرای اهل قلم برگزار کند.

موسسه خانه کتاب بدین وسیله از تمامی علاقه‌مندان دعوت می‌کند تا پیشنهادهای خود را برای برگزاری نشست‌ها و جلسات مرتبط با حوزه کتاب، تا  15 آبان‌ماه به سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب ارائه کنند تا پس از بررسی در کمیته‌ تخصصی این موسسه و اعلام نظر نهایی، به برگزاری این نشست‌ها اقدام شود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای ارائه پیشنهاد‌های خود به آدرس خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک 2  سرای اهل قلم مراجعه کنند یا با شماره تلفن 66405256 تماس بگیرند.

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/٠۸/٠۳

افتتاح بزرگ‌ترین نمایشگاه بین‌المللی کتاب آسیا

بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن/BIBF از امروز 27 آگوست/ 5 شهریور 1393 با حضور بیش از 2000 غرفه در 53600 مترمربع در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی پکن آغاز بکار کرد.

خبر

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مهمان ویژه این نمایشگاه که با حضور بیش از 50 کشور تا پایان روز 31 آگوست / یکشنبه 9 شهریور 1393 ادامه خواهد داشت، کشور و ادبیات ترکیه است و مجموعه برنامه‌های فروش کتاب توسط انتشارات و معرفی کتاب‌های جدید به زبان‌های مختلف به‌خصوص چینی و انگلیسی را برای بازدیدکنندگان مهیا کرده است.

نمایشگاه BIBF که از سال 1986 راه‌اندازی شده در سال گذشته با حضور بیش از 2267 غرفه و 2 هزار موسسه و انتشارات از 76 کشور جهان بیش از 200 هزار کتاب در زمینه‌های گوناگون را عرضه کرد.

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/٠۸/٠۳

کتاب‌خوانی چگونه بر سلامتی بدن تاثیر می‌گذارد؟

بد نیست بدانید که مطالعه کتاب تاثیر مستقیمی بر سلامتی بدن دارد به طوری که 6 دقیقه مطالعه کاهش 60 درصدی استرس را به همراه دارد.

خبر

بد نیست بدانید که مطالعه کتاب تاثیر مستقیمی بر سلامتی بدن دارد به طوری که 6 دقیقه مطالعه کاهش 60 درصدی استرس را به همراه دارد.

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/٠۸/٠۳